mobile-menu

Dobre samopoczucie w miejscu pracy to podstawa

Business Garden Park
 30-01-2019

Współczesne środowiska pracy często są źródłem dyskomfortu. Nowy trend projektowania przestrzeni biurowych skoncentrowany na dobrostanie pracowników może to zmienić.

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, stres, niepewność zatrudniania, nadgodziny. Współczesne modele pracy rzadko sprzyjają dobremu samopoczuciu. Kultura organizacyjna czy aranżacja przestrzeni biurowych także często nie bierze pod uwagę niektórych uwarunkowanych biologicznie potrzeb człowieka.

Uwaga na choroby zawodowe

Naukowcy twierdzą, że w XXI wieku to właśnie choroby spowodowane pracą biurową będą główną grupą schorzeń zawodowych. Czy należy się martwić? Jak w takiej sytuacji znaleźć poczucie spełnienia i satysfakcji? Wydaje się, że pewnego rodzaju ratunkiem może być nabierająca coraz większego znaczenia kwestia zachowania równowagi pomiędzy aktywnością zawodową a odpoczynkiem – holistyczne podejście do kwestii tzw. dobrostanu nazywanego z angielska well-being.

Podobnie jak moda na Walentynki i Halloween, zainteresowanie dobrostanem przywędrowało do nas z Zachodu. W Ameryce to obecnie bardzo popularna idea. W Polsce dopiero zaczynamy doceniać znaczenie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Mimo podejmowanych inicjatyw promujących dobrostan w miejscu pracy (corporate wellness) przez bardziej świadomych pracodawców, wciąż jest to temat wymagający szerszego zrozumienia i wdrożenia.

Wiele zmian w tym zakresie inicjowanych jest po zapoznaniu się z wynikami najnowszych badań. Najczęściej cytuje się raport Instytutu Gallupa, w którym zdefiniowano pojęcie Indeksu Dobrostanu (Well-Being Index). Bierze on pod uwagę pięć elementów warunkujących zadowolenie pracowników, a są to: satysfakcja zawodowa, relacje społeczne, dobrobyt ekonomiczny, poczucie więzi społecznej oraz rozwój i aktywność fizyczna.

Biuro przyszłości

Warto zwrócić uwagę, że troska o dobrostan pracowników, nie może ograniczać się wyłącznie do prób wyeliminowania z ich otoczenia czynników stresogennych oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób. Powinna także koncentrować się na poprawie jakości środowiska, w którym pracownicy przebywają, a więc taką aranżację biur, która optymalizuje ich układ i ergonomię. Takie podejście sprawia, że pracownicy mogą poczuć się lepiej zarówno w wymiarze emocjonalnym, jak i fizycznym, przez co lepiej koncentrują się na swoich zadaniach i skuteczniej współpracują z innymi członkami swoich zespołów.

Niedawno powszechnie stosowano rozwiązania typu open-plan. Dziś są one krytykowane. Można zaobserwować, że faworyzują ekstrawertyków, a pomijają potrzeby introwertyków. Otwarty plan wiąże się również ze stresem i niepokojem ze względu na ciągłe zakłócenia ciszy i wszechobecne bodźce rozpraszające uwagę. Słuchawki na uszach pracowników siedzących w otwartej przestrzeni, przez coraz większą liczbę specjalistów od aranżacji biur, odbierane są jako wołanie o prywatność. Ci sami eksperci coraz śmielej wskazują, że otwarty plan, który miał zachęcać do interakcji, po prostu nie spełnia tej funkcji. Widzimy, że duże organizacje przyjmują te uwagi i powoli zmieniają zasady aranżacji przestrzeni do pracy. Mniejsze firmy zapewne wkrótce pójdą w ich ślady – wyjaśnia Agnieszka Tchórzewska, HR Manager Vastint Poland.

CZYTAJ WIĘCEJ

CZYTAJ WIĘCEJ


Chcesz wiedzieć więcej?
Ściągnij e-booka o trendach w poznańskim biznesie.
Przeczytasz w nim cały artykuł, ale dowiesz się też dowiesz się więcej o możliwościach w biznesie.

KONTAKT

Odkryj naturalną przestrzeń dla twojej firmy.
Zadzwoń: +48 61 639 75 75 lub napisz do nas.

Vastint Poland Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 18A
02-092 Warszawa