mobile-menu

Biuro w centrum kontra podmiejski park biznesowy. Co wybrać?

Business Garden Park
 31-01-2019

Być albo nie być w centrum miasta? Takie pytanie, parafrazując słowa tytułowego bohatera dramatu Williama Shakespeare’a, zapewne zadają sobie najemcy biur, stojąc przed decyzją wyboru lokalizacji dla swojego biznesu. Jakie mają inne opcje? Alternatywą dla centralnego obszaru biznesu mogą być obrzeża, gdzie czekają na nich nowoczesne i przyjazne parki biznesowe.

Deweloperzy, z oczywistych powodów, jednostronnie podchodzą do tematu i przekonują o wyższości swoich lokalizacji nad konkurencją, ale nawet dla osoby mało zorientowanej w meandrach rynku nieruchomości jest oczywistym, że każda lokalizacja ma swoje zalety i wady, a tym samym swoich amatorów i przeciwników.

Preferencje branżowe

Pod wieloma względami, jako najbardziej atrakcyjne obiekty biurowe postrzegane są te zlokalizowane w obrębie tzw. “centralnego obszaru biznesu”. Stanowi on poniekąd synonim centrum śródmieścia, choć nie zawsze jest środkiem geograficznym miasta. Zapewne są wyjątki, ale w większości przypadków lokalizacje centralne preferują firmy z branży usług doradczych, finansowych i księgowych. Niektóre wręcz mają wpisaną w swoje korporacyjne DNA obecność w ścisłym centrum. To właśnie szyldy tych międzynarodowych kancelarii prawnych, banków i doradców biznesowych widnieją na szklanych elewacjach drapaczy chmur w najbardziej eksponowanych punktach miast.

Od chwili swoich początków w Polsce, położone dalej od centrum parki biznesowe, konsekwentnie przebijają się ze swoją ofertą do świadomości najemców, zdobywając coraz większą popularność. W rezultacie, kampusy nie są już wyłącznie domeną najemców z sektora technologicznego i R&D. Przyciągają także firmy motoryzacyjne, farmaceutyczne, czy media. W ostatnich latach szczególnie kompleksy z wiodącą funkcją biurową stały się ulubioną destynacją dla firm z szeroko rozumianego sektora IT/BPO/SSC.

Koszty najmu

Lokalizacja w ścisłym centrum kosztuje i to sporo. Ceny najmu m.kw. np. w centrum Warszawy przekraczają dwadzieścia euro. Cena jest pochodną wartości gruntu i wyższych nakładów finansowych w trakcie realizacji inwestycji. Choć z punktu widzenia ekonomiki można uznać to za wadę, to szereg firm jest gotowych zapłacić każdą cenę za obecność w centrum. Widoczność, prestiż i bliski dostęp do klientów rekompensują im wysokie koszty utrzymania biura.

Dla najemców szukających dużych powierzchni biurowych, wysokie stawki mogą stanowić poważną barierę. Parki biznesowe to bardzo dobra alternatywa. Czynsz na poziomie kilkunastu euro dla firm, które nie potrzebują flagowych lokalizacji i optymalizują koszty, jest kuszący.

CZYTAJ WIĘCEJ

CZYTAJ WIĘCEJ


Chcesz wiedzieć więcej?
Ściągnij e-booka o trendach w poznańskim biznesie.
Przeczytasz w nim cały artykuł, ale dowiesz się też dowiesz się więcej o możliwościach w biznesie.

KONTAKT

Odkryj naturalną przestrzeń dla twojej firmy.
Zadzwoń: +48 61 639 75 75 lub napisz do nas.

Vastint Poland Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 18A
02-092 Warszawa